Harnesses and Harness Accessories
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (29)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (3)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (6)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (16)
- (1)
- (5)
- (26)
- (5)
- (2)
- (96)
- (1)
- (20)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (4)
- (1)
- (93)
- (57)
- (31)
- (13)
- (2)
- (3)
- (11)
- (36)
- (6)
- (4)
- (75)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (6)
- (49)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Honeywell™ Miller™ Bos'n Chair
Manual Descent Device is designed for a variety of applications where smooth, controlled descent from an elevated position is required. Features 3-inch wide webbing and 3/4-inch thick plywood seat and measures 12 x 24 in.
Honeywell™ Miller™ Mounted D-Ring
Anchorage Connectors are designed as the intermediary for securing a connecting device to an anchorage. The anchorage should be easily accessible, located at a safe distance and support 5,000 lbs. per worker.
| Load Bearing Capacity (English) | 450 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 204 kg |
| For Use With (Equipment) | DuraHoist confined space system |
| Certifications/Compliance | OSHA, ANSI, CSA |
Honeywell™ Miller™ Cross-Arm Straps
Provides temporary anchorage to overhead support beam for fall protection systems
| Includes | 2 in. Forged D-ring and 3 in. D-ring |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 400 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 181.4 kg |
| For Use With (Equipment) | Screw lock carabiner |
| Product Type | Cross Arm Strap |
| Color | Green |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | OSHA, ANSI, CSA |
Ergodyne™ Arsenal™ 5940T Swiveling Carabiner Canvas Hoist Bucket with Top
Arsenal™ 5940T Swiveling Carabiner Canvas Hoist Bucket with Top is constructed of a canvas main material and a synthetic leather bottom.
Ergodyne™ Squids™ 3797 Power Tool Bracket with Grinder Tool Trap™
Squids™ 3797 Power Tool Bracket with Grinder Tool Trap™ creates a unique tool attachment point to tether corded and cordless grinder power tools.
Ergodyne™ Squids™ 3129 Tool Lanyard Double-Locking Single Swivel Carabiner
Squids™ 3129 Tool Lanyard Double-Locking Single Swivel Carabiner reduces the risk of falling objects and increases workplace safety.
Ergodyne™ Arsenal™ 5960T Canvas Hoist Bucket with D-Rings and Top
Arsenal™ 5960T Canvas Hoist Bucket with D-Rings and Top is constructed of a canvas main material and a synthetic leather bottom.
Ergodyne™ Squids™ 3790 Tool Shackle
Squids™ 3790 Tool Shackles connect to waisted/necked tools or tools with captive holes, creating clean and secure attachment points for tethering.
| Includes | 2/Pk. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 15 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 6.8 kg |
| Color | Gray |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | Approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard |
Ergodyne™ Squids™ 3400 Grabber
Squids™ Grabbers are designed to hold a variety of objects like gloves, towels, and keys.
Ergodyne™ Squids™ 3386 Vinyl Arm Band ID and Badge Holder
Squids™ 3386 Vinyl Arm Band ID and Badge Holder is designed to be worn around an arm to keep an ID out of the way.
Ergodyne™ Arsenal™ 5945T XL Swiveling Carabiner Canvas Hoist Bucket with Top
Arsenal™ 5945T XL Swiveling Carabiner Canvas Hoist Bucket with Top is constructed of a canvas main material and a synthetic leather bottom.
Ergodyne™ Squids™ 3798 Power Tool Bracket with Pneumatic Tool Trap™
Squids™ 3798 Power Tool Bracket with Pneumatic Tool Trap™ creates a unique tool attachment point to tether pneumatic power tools.
Ergodyne™ Arsenal™ 5935 XL Web Handle Canvas Hoist Bucket
Arsenal™ 5935 XL Web Handle Canvas Hoist Bucket is constructed of a canvas main material and a synthetic leather bottom.